Pankracy
519
tytuł:
Pankracy
przebój ”Wesołej Lwowskiej Fali”
gatunek:
foxtrot-piosenka
muzyka:
oryginał z:?
1936 roku
słowa:
I świat go z tego znał
Że wstręt do pracy miał
To brano mu za złe
Mawiając zawsze słowa te:
Tak być nie może!Pankracy!Weź wreszcie się do pracyPankracy!Tak nie może dłużej być!Nie tacyJuż mają byt i płacePankracyNa nich spójrz i wstydź się, wstydź!O jednem trzeba wiedzieć, mój PankracyBez pracy nikt na świecie nie jadł macyPankracyTak żyją próżniacyPankracyTo jest wstyd z powietrza żyć!
Do wniosku doszedł, że
Czas ustatkować się
Więc pracy szukać mknie
Szukając tam i tu
Był w miejscach może stu
Lecz wszędzie powiedziano mu:
Czyś pan zwariował?Pankracy!W tych czasach pan chcesz pracy?PankracyPan tu przyszedł chyba kpić...Nie tacyTu byli już kozacyPankracyDziś o pracy szkoda śnićO jednem trzeba wiedzieć, mój PankracyŻe dziś za pracę nawet nie ma płacyPankracyIdź lepiej gdzieś na spacerPankracyDziś z powietrza trzeba żyć!
30.06.2021
Szukaj tytułu lub osoby
Moje znalezisko, a kierowniczy wysiłek, by wyciąć i nuty dać do pdf-u 😉 .
Dzielny kierownik 😊 .
To teraz może kierownik nagra i wstawi do Starych melodii 😊 ?
PS. Jako że gazeta ,,As" ze znaleziskiem pochodzi z 9 lutego 1936 r., to może kierownik zmieni jeszcze obecną datę pochodzenia z 1935 r. na 1936 r.? Na wszelki wypadek link jeszcze raz: http://www.sbc.org.pl/Content/237644/iii302114-1936-06-0001.pdf
- gazety tygodniowej, jaką był ,,As" nie redaguje się z kwartalnym wyprzedzeniem, tylko w cyklu góra dwu-, trzytygodniowym;
- piosenek do radia nie pisze się z kwartalnym wyprzedzeniem, tylko też (plus minus) w cyklu dwu-, trzytygodniowym. Zwłaszcza przed wojną tak się pisało - nie, żeby od razu tworzyć na kolanie, ale na pewno szybko. Radio Lwów nie zamawiało piosenek z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, tylko na dwa do czterech tygodni przed emisją. Na moje oko pan Lipczyński piosenkę ,,Pankracy" napisał jakoś w połowie stycznia 1936 r..
Poza tym to nie był żaden przebój. ,,Przebojem" został nazwany w gazecie tylko po to, by lepiej wyglądało w gazecie. Przebojem w 1936 r. było..., ja wiem? ,,Będzie lepiej" Warsa i Schlechtera było przebojem w 1936 r., ale nie to dzieło - przy całej sympatii dla pieśni ,,Pankracy" 😉 .
Krótko mówiąc, ,,As" wydrukował coś,,na szybko" z radia Lwów, nadane przed chwilą, gdzieś pod koniec stycznia 1936 r., co w celach reklamowych nazwał przebojem. I tyle.
PS. Zmieni kierownik tę datę czy nie 😊 ?
Chodzi o to, by otworzyć link, przekartkować link do strony 20-21, zgrać sobie jpg z jedną stroną nr 20-21, wyciąć nuty i tekst ze strony 21, a następnie wstawić na Stare Melodie. Miała to być pieśń nr 6000, ale czekam i czekam, a innych dzieł kierownik jakoś nie wstawia. To co się będzie marnowało w Polonie... Jako miłośnikowi Lwowa przekazuję kierownikowi w charakterze prezentu świątecznego. Piosenka nie ma nic wspólnego ze świętami, Jezuskiem czy kolędami, za to ma zy Lwowym jaku takim, a jakże, tajoj.
Rok powstania: 1934. Muzykę skomponował Czesław Halski. Tekst napisał ... ? Pewnie Juliusz Toto. - ale pewności nie mam.
https://polona.pl/item/hallo-polskie-radjo-lwow-jednodniowka-rozglosni-lwowskiej-p-r,MzQ1OTMx/0/#info:metadata
Zastanawiałem się nad tym marszem.
Do domu wrócę,
to wrzucę.
No przecież podpisane, że Toto.
i jeszcze cztery....
Aniela Nyzio i W. Filipczak - Pójdę do sadu
https://archive.org/details/78_pjde-do-sadu-in-the-garden_ignazy-podgrski-i-jego-nadzwyczajna-orkiestra-anieia_gbia0281118a
Aniela Nyzio i W. Filipczak - Bocian polka
https://archive.org/details/78_bocian-polka-stork-polka_ignacy-podgrski-i-jego-nadzwyczajna-orkiestra-aniela-ny_gbia0281118b
Stanisław W. Karpiński - Polka "w aucie"
https://archive.org/details/78_polka-w-aucie_orkiestra-jozefa-winiarskiego-stanislaw-w-karpinksi_gbia0332990a
Stanisław W. Karpiński - Luba Andzia
https://archive.org/details/78_luba-andzia_orkiestra-jzefa-winiarskiego-stanisaw-w-karpinski_gbia0332990b