«
»
Stare Melodie na Facebook
StareMelodie.pl - kanał RSS

Przez cały świat 493

tytuł:

Przez cały świat

”Around the world”

gatunek:
walc
oryginał z:?
1956 roku

Przez cały świat piosenka ta
Przyzywa cię, czy słyszysz ją
Za tobą płynie w ślad

Przez cały świat, co noc, co dnia
U twoich stóp tęsknoty mej
Czerwony składa kwiat

Przez cały świat zaklina cię
Wspomina cię i szuka cię
Choć nie wiem, jak i gdzie

Piosenka ta płynie przez cały świat
Pewnego dnia odnajdzie cię

Przepisał Rabin.

Legenda:
inc, incipit - incipit - z braku informacji o tytule pozostaje cytat, fragment tekstu z utworu
abc (?), (abc?) - tekst poprzedzający (?) jest mało czytelny (przepisywanie ze słuchu)
abc ... def - tekst jest nieczytelny (przepisywanie ze słuchu)
abc/def - tekst przed i po znaku / występuje zamiennie
abc (abc) - wyraz lub zwrot wymagający opisu, komentarza
(abc) - didaskalia lub głupie komentarze kierownika

Rabin 2022-02-09 23:20
Jeżeli mowa o najbardziej znanym Victorze Youngu, to można dopisać, że w Polsce (przed emigracją do Stanów) używał bardziej swojsko brzmiącej wersji pseudonimu - "Wiktor Jung".
Aha, i urodził się jako Abe Jabłoń.
Rabin 2022-02-09 23:40
Piosenka pochodzi ze ścieżki dźwiękowej filmu "W 80 dni dookoła świata" (1956) na podstawie słynnej powieści Juliusza Verne'a. Za to jedno z ostatnich dzieł w swoim życiu Young dostał Oscara (pośmiertnie).
Rabin 2022-02-09 23:41
Rabin 2022-02-09 23:45
Notabene ten utwór jest bardzo znany w USA:
- https://youtu.be/WZj2mAYBW-I
- https://youtu.be/Qk51-vjcZ-Y
Bartek D. 2022-02-09 23:45
Pan Esauł miał na imię Jerzy.
Bartek D. 2022-02-09 23:48
Tutaj można znaleźć zdjęcie artysty:
https://listakrzystka.pl/esaul-jerzy/
kierownik 2022-02-09T23:55
O! To jest COŚ! 😊
Rabin 2022-02-09T23:56
Jako ciekawostkę dodam, że esauł to dawne określenie stopnia oficerskiego w wojskach kozackich carskiej Rosji - https://pl.wikipedia.org/wiki/Esau%C5%82?wprov=sfla1
Kisiel 2022-02-10 01:29
Fajne. ALE panie Kierowniku. To jak jest napisane rok 1956. Czyli jest powojenne. Kiedyś proponowałem dodać do wykonawców Rawicza przy tangu co nam zostalo z tych lat, ale pan Rabin powiedział ze to jest już późne wykonanie znaczy powojenne. Zatem należy przyjąć, że albo tylko nagrania do 1945 roku albo jakieś wyjątki jak ten walc. Zatem proszę mi wyjaśnić dlaczego nagranie Rawicza się nie nadaję do dodania na stronę, a to nagranie już tak. Wnioskuję przy tym, aby ponownie rozważyć dodanie Rawicza do wykonawców tanga "co nam zostalo z tych lat" wraz z nagraniem w postaci filmu na youtube.
Maciej Klociński 2022-02-10 09:55
Panie Kisielu - porusza Pan wątek, który ja wiele lat temu poruszałem na tej stronie. Pozwoli Pan, że ja odpowiem Panu na to pytanie. O tym, co znajdzie się na tej stronie decyduje Kierownik - administrator tej strony i właściciel wszystkich na niej treści. To co tu jest zależy od jego "widzi-jemu-się". To ani dobrze, ani źle; w sumie normalnie. Pan Kierownik sobie prowadzi stronę i robi bardzo dobrą robotę; jaki jest, taki jest, ale chwała mu za to co robi. Szkoda tylko, że wiele niepotwierdzonych informacji przedstawionych jest tu jako pewniki - np. sprawa Hanusza. Szkoda też, że przy nagraniach dodawane są komentarze polityczne, a we wpisach wyrażane poglądy. Niemniej jednak - ma ten człowiek do tego PRAWO. To jego strona i jego pomysł na jej prowadzenie. Dobrze mi kiedyś napisał, chociaż bezczelnie - załóż sobie swoją stronę i ją prowadź, kup sobie coś tam: domenę, nie domene. To założyłem i prowadzę (kanał na YT). "Wolnoć Tomku w swoim domku". Ja również proszę Pana nie mogę zrozumieć od 4 lat dlaczego jedne powojenne nagrania są - np. Kicińska, która NIE nagrywała przed wojną jest, a jakiegoś nagrania kogoś debiutującego i nagrywającego płyty przed wojną - nie ma. Nie wiem o jakim nagraniu pana Rawicza Pan pisze, ale jeśli są potrzebne jego nagrania - wszystkie, które zostały nagrane oraz ocalone są już dostępne na mojej stronie na YouTube Muzyka Retro (na którą zapraszam) bez jednego okupacyjnego, którego premiera będzie 1 sierpnia. Jeszcze może jakieś po włosku zostało do dodania, ale to sprawdzę i dodam. Z moich obserwacji wynika, że to osobisty gust pana Kierownika decyduje o tym jakie nagrania i jacy artyści znajdą się na tej stronie. Nie ma na niej miejsca np. dla Olgierda Buczka, który również nagrywał w "Muzie", w Polskich Nagraniach. Nagrania innych po 1955 roku jednak są. Nie może zatem decydować data nagrania. Dodam, że pan Buczek przez krótką chwilę tu był, potem się zmył. A Baśka Kicińska nie wiedzieć czemu - została. Może jej śpiew podoba się tu bardziej? Jeśli jakimś cudem udałoby się Panu uzyskać odpowiedź na Jego nurtujące pytanie - będę zobowiązany jeśli zechce podzielić się Pan ze mną tą informacją. Pozdrawiam.
Rabin 2022-02-10 09:58
Kierownik raczej nie jest "Panem Rabinem", więc nie wiem, czemu miałby się za mnie tłumaczyć. Kontrowersje wokół granicy czasowej prezentowanych nagrań pojawiają się tutaj z dość dużą częstotliwością i, jak dotąd, problem wydaje się być nierozwiązany, bo trudno każdemu zainteresowanemu dogodzić (jedni proponują ograniczenie się do ostatnich nagrań wytwórni Mewa/Melodje - 1948, inni, jak kierownik, sięgają jeszcze do końca lat 50.). Ja po prostu wyraziłem swoje zdanie, wklejony tam Rawicz wydawał mi się ciut za późny, ale być może się mylę, więc faktycznie miło by było, gdyby kierownik jeszcze raz zbadał tę jak widać palącą kwestię J
Rabin 2022-02-10 10:11
Nie chcę się zbytnio rozwodzić nad zwyczajowym narzekaniem (żeby nie powiedzieć zrzędzeniem) pana Macieja, ale wydaje mi się, że traktuje Pan tematykę dawnych nagrań, a co za tym idzie również istnienie tego skądinąd bardzo wartościowego portalu, zbyt poważnie, a co za tym idzie robi przysłowiowe "z igły widły" (nie wspominając już o innych Pańskich dziwactwach)
Większość stałych bywalców SM ma świadomość, że stare piosenki nie są, przy całym pięknie większości z nich, najważniejszą rzeczą w życiu, przez co nie rozstrząsają oni z zaangażowaniem równym temu, jakie często mają uczestnicy rozprawy sądowej, wszelkich kontrowersyjnych spraw dotyczących w tym przypadku granicy czasowej wstawianych nagrań. Oczywiście, że zbierają się tutaj hobbyści dla których sprawy te są ważne i w następstwie tego prowadzone są rozmaite dyskusje, ale na pewno nikt nie pisze swoich uwag w tak dramatycznym i przejaskrawionym tonie, przypominającym internetowe rozdzieranie szat, jak Pan.
To świetnie, że ma Pan ambicje bycia poważnym kolekcjonerem, ale czarny krążek nie może doprowadzać Pańskiego ani niczyjego życia do obłędu, a każde niepowodzenie w tym temacie do niekończącej się histerii.
Pozdrawiam również.
Rabin 2022-02-10 10:21
A tak śpiewa pan Esauł:

Przez cały świat piosenka ta
Przyzywa cię, czy słyszysz ją
Za tobą płynie w ślad

Przez cały świat, co noc, co dnia
U twoich stóp tęsknoty mej
Czerwony składa kwiat

Przez cały świat zaklina cię
Wspomina cię i szuka cię
Choć nie wiem, jak i gdzie

Piosenka ta płynie przez cały świat
Pewnego dnia odnajdzie cię
Rabin 2022-02-10 10:26
Jeszcze do Pana Kisiela - kłopot z nagraniem Rawicza jest raczej taki, że na 99,9% pochodzi ono z taśmy, a nie z płyty szelakowej, nie wspominając już o tym, że zarejestrowano je zapewne już w latach 60. - https://youtu.be/r3XpWhzEbnQ
kierownik 2022-02-10 11:29
Bartek D. 2022-02-10 12:31
Z tego też artykułu pochodzą informacje, które znalazłem.
Kisiel 2022-02-10 19:10
Dziękuje za obszerne ustosunkowanie się do zadanej przeze mnie problematyki.
Jestem dość młody i żyję w dobie youtube, a co za tym idzie to jest dla mnie podstawowe źródło piosenek.
Poznałem swego czasu tanga i się w nich rozkochałem. Trochę stanąłem się tangolitą. Niezliczone fragmenty tang już panną zacytowałem lub zaśpiewałem. Mnożyć również można moje własne słowa w takim charakterze.
W związku z tym dla mnie nie ma znaczenia czy to jest nagrane na płycie czy na czymkolwiek innym. Idąc dalej. Nie ma dla mnie różnicy czy jest to tango z roku 1920 czy z 2020 jeżeli jest zagrane i zaśpiewane jak 100 lat temu (czyli bez keyboardów, gitar) (pomijam, iż teraz się nie tworzy tak tang jak dawniej). Można się ze mną teraz nie zgodzić ale. Tango to jest Rawicz Aston Witas Faliszewski itd. Tango to nie jest rok (na oko) 1900-1950. Tango to nie jest nagranie na płycie z charakterystycznym szumieniem. Tango to jest treść, treść serca która wyróżnia się od innych piosenek sposobem wykonania (rodzajem instrumentów, harmonią, śpiewem). My dziś nie mamy lepszych/gorszych serc niż ci co było przed nami i ci co będą po nas. Też możemy tworzyć lepsze/gorsze tanga niż oni wtedy. W aspekcie tekstów i aspekcie muzyki.
Wiem, że to co było jest kanonem. Ale to nie znaczy, że nie można rozwijać starego kanonu o nowe treści (oparte o zasady starego kanonu). Jestem pewny w 99%, że są tu ludzie którzy sami tworzą teksty tang, komponują do nich własne melodie. Te tanga też są na pewno wspaniałe, warte przeczytania czy przesłuchania. Może panów i pań zdanie jest dalekie od mojego, a wręcz może brzmię jak heretyk. Cóż jesteśmy swego rodzaju rodziną Starych Melodii i ostatnimi przedstawicielami tej muzyki. Jak my nie zadbamy o tanga to z czasem umrą i zaginą wśród dawnych wspomnień.

A żeby jakąś wartość postępową ten komentarz wniósł to zadam pytanie, czytaj propozycje do rozważenia dla pana Kierownika. A może by tak dodać nową kategorię na stronie SM, w której każdy kto by chciał (lub po jakiejś drobnej weryfikacji) mógłby udostępniać swoje autorskie tanga, nagrania, nuty, covery. Od społeczności dla społeczności. Niekoniecznie zaraz juz. Ale kiedys. Może jestem marzycielem i tylko w mojej głowie jest to piękne. Liczę, że nikogo nie oburzyłem tym komentarzem.
A żeby nie być tak anonimowy przedstawię się bo uważam, że wypada.
Nazywam się Kamil Chisiński, jedyny taki w Polsce więc nie da się mnie pomylić z kimś innym.
Dodaj komentarz
Szukaj tytułu lub osoby

 Wykonawcy: 

Posłuchaj sobie

kat: CAT. 221 mx: OP. 316
ze zbiorów:
StareMelodie.pl
0:00
0:00
druga strona - audio:
„Gdy zakocham się”
Etykiety płyt
Przez cały świat
Kt: CAT. 221
Mx: OP. 316
kolekcja: StareMelodie.pl
Podobne teksty:
Dumka żołnierza 2
Wszystko zapomnieć i przebaczyć 2
Piosenka o Krakowie 2
Będziesz za mną tęskniła! 2
Piosenka przypomni ci 2
Ta piosenka jest dla ciebie 2
Piosenka porucznika Andrzeja (?) 2
Trzeba za czymś tęsknić 2